16. október - Svetový deň výživy

chicken salad

16. október - Svetový deň výživy

1438 08 okt 2020

Prečo je tento deň dôležitý a o čom hovorí?

Akým spôsobom si tento deň pripomeniete vo svojej školskej jedálni?

Hlavnou myšlienkou Svetového dňa výživy je dosiahnuť zdravú výživu vo svete, v ktorom už nebude panovať hlad.

Svetový deň výživy sa pripomína od roku 1981 každoročne 16. októbra. Tento dátum bol stanovený na výročný deň založenia Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo OSN The Food and Agriculture Organization (FAO) - v roku 1945 na medzinárodnej konferencii v Quebecu. Cieľom tejto organizácie je zaistenie dostatku potravín a pitnej vody hlavne pre obyvateľstvo rozvojových zemí, zmiernenie chudoby a hladu. Svetový deň výživy vyzýva k spolupráci, aby sa základné ľudské právo, právo na potraviny, zabezpečilo všetkým obyvateľom planéty.

Zlá výživa ako problém podľa FAO

Dosiahnuť cieľ - nulový hlad na Zemi - neznamená len riešiť problém hladu vo svete, ale aj možnosť poskytnúť zdravú výživu ľuďom a starať sa o planétu.

V súčasnosti je vyše 670 miliónov dospelých a 120 miliónov detí (vo veku 5-19 rokov) obéznych, vyše 40 miliónov detí do päť rokov má zvýšenú hmotnosť a 820 miliónov iných ľudí trpí hladom, upozornila FAO.

Zlá výživa predstavuje hlavný rizikový faktor úmrtnosti na svete na neprenosné choroby, najmä srdcovocievne, diabetes (cukrovka) či niektoré typy rakoviny. Nesprávne stravovacie návyky predstavujú pätinu úmrtí na svete, zaťažujú rozpočty rezortu zdravotníctva.

Obezita a rôzne iné formy nesprávneho stravovania v súčasnosti postihujú každého tretieho človeka; do roku 2025 to bude každý druhý človek. Ako FAO ďalej konštatovala, dobrou správou je, že existujú dostupné riešenia na zníženie všetkých foriem nezdravého stravovania, ale vyžadujú si väčšiu angažovanosť a prijímanie opatrení na úrovni celého sveta.

Zdravá výživa na Slovensku

Máme to šťastie, že na Slovensku je dostatok potravín a pitnej vody. Častejšie sa však môžeme stretnúť s opačným problémom - plytvaním potravinami. V našich školských jedálňach dennodenne vidíme stravníkov odnášať nedojedené kuracie stehienka, rybie filé alebo kelové karbonátky. Jablká, banány aj jogurty sa povaľujú v okolí školy alebo končia v odpadkových košoch… Príčinou sú práve zlé stravovacie návyky, ktoré si deti so sebou prinesú z domáceho prostredia.

Cieľom programu zdravej stravy je aj v školskom stravovaní dosiahnuť zníženie energetického príjmu, príjmu tukov, najmä živočíšnych, ďalej cholesterolu, sacharidov a soli v strave.

Zdravá strava - ako začať?

Ako pomôcka pri zdravom a správnom stravovaní Vám môže poslúžiť nová potravinová pyramída resp. HEALTHY EATING PLATE „zdravý tanier“.

Polovicu taniera pokryť rôznorodou zeleninou a ovocím (ovociu patrí menšia časť ako zelenine), ktoré sú bohaté na živiny;

štvrtina taniera by mala pozostávať z celozrnných potravín (celé zrná, tmavá ryža, ovsené vločky, pohánka, špalda);

štvrtinu taniera vypĺňajú zdravé bielkoviny získané z rýb, hydiny, strukovín a orechov, zdôrazňuje sa príjem zdravých druhov tukov- olivový, sójový alebo repkový olej.

Dôležitou súčasťou je pitný režim - jedlo doplniť pohárom vody, šálkou čaju alebo kávy bez cukru. Mlieko a mliečne produkty by nemali prekročiť dennú dávku dvoch malých porcií. Limitovaná je aj konzumácia ovocných štiav kvôli vysokému obsahu sacharidov- jeden malý pohár denne. Absolútne nevhodné sú sladené nápoje.

Hovorme o jedle

Významným projektom na počesť Svetového dňa výživy je aj projekt „Hovorme o jedle“, ktorého organizátorom je Centrum rozvoja znalostí o potravinách, pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Odbornú garanciu prevzali Úrad verejného zdravotníctva SR, Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum – Výskumný ústav potravinársky a Štátna veterinárna a potravinová správa.

16. október sa blíži a práve teraz je najvyšší čas premyslieť si akým spôsobom si tento deň vo svojej školskej jedálni pripomeniete napr. zaujímavou úpravou jedálneho lístka.

Pokiaľ budete mať chuť podeliť sa so svojimi nápadmi, budeme radi- napíšte nám na info@jedalne.sk .

Píšte, foťte, natáčajte videá. Tri najzaujímavejšie príspevky odmeníme.

Zdroj obrázku: <a href='https://www.freepik.com/photos/food'>Food photo created by valeria_aksakova - www.freepik.com</a>

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
Zdravýživka
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Granuldisk
LogIQ
Irinox
Kema
Scanbox
Metos
Espik
K-Ten
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Maso z lúky
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Savencia
Thuries Academy
Pomôžeme vám nájsť článok