Rozhýbali sme niečo?

protest04

Rozhýbali sme niečo?

701
22 jún 2022

S nádejou v duši a pevným odhodlaním sa za zvuku píštaliek a rapkáčov 15.06. 2022 v Bratislave, na námestí SNP zišlo približne 15 000 zamestnancov školstva, aby skrz protest vyjadrili svoj nesúhlas so súčasnou situáciou na Slovensku.

Na spomínanom námestí zazneli príhovory od viacerých rečníkov, ako sú vedúci odborov, zástupkyňa nepedagogických pracovníkov, ako aj z radov učiteľov a riaditeľov škôl. Aj keď registrovaných bolo vyše 13 000 ľudí, podporu prišlo vyjadriť väčšie množstvo (ne)spo(ko)jencov.

Protestu sa zúčastnili väčšinou staršie ročníky, ktoré sa už na protestoch zúčastnili aj v minulosti, no prišli aj mladší, pre ktorých to bol prvý zážitok takéhoto charakteru a zanechal v nich silné emócie. Bodkou za rečníckymi výstupmi bola skladba Gaudeamus igitur, kde sa pri slovách „Vivat academia, vivat professores“ dav účastníkov protestu rozozvučal tak nahlas, až z toho naskakovali zimomriavky. Následne sa sprievod s transparentmi presunul neďaleko Grasalkovičovho paláca, cez ulicu Palisády až ku parlamentu. Svoj príchod k budove parlamentu ohlasovali sústavným pískaním na píštaľky, bubnovaním a točením rapkáčikov a priamo pred parlamentom sa nálada vystupňovala ešte viac a ľudia hlukom a pokrikmi vyzývali zodpovedných, aby sa ukázali a predstúpili pred nespokojný dav. Kvôli veľkej horúčave a únave niekoľko zúčastnených skolabovalo, no práve v takýchto chvíľach bolo cítiť súdržnosť a dobrosrdečnosť, pretože každý sa snažil v kritckej situácii pomôcť.

Protest skončil pre účastníkov veľkým sklamaním, pretože samotní odborári protest rozpustili so slovami: „Choďte domov!“ Jediný, kto volal vedúcich odborov na rokovanie bol poslanec Národnej rady Slovenska Jozef Pročko, ale kto dnes môže veriť, či bol jeho návrh úprimný? Ľudia, ktorí vo väčšine prípadov pricestovali z ďaleka však odsíť nechceli, chceli zostať a bojovať za to, kvôli čomu do hlavného mesta prišli.

  • 10% navýšenie platov pre všetkých zamestnancov školstva
  • prestavba platovej tabuľky nepedagogických zamestnancov, aby nezačínala pod úrovňou minimálnej mzdy
  • viac financií na prevádzku škôl

Protest vyvolal u účastníkov zmiešané pocity. V istom okamihu cítili hrdosť, spolupatričnosť, nádej, no zároveň sklamanie a rozhorčenie. Momentálne zvažujú ďalšie možnosti a či vôbec ešte nejké možnosti sú. Podľa slov zamestancov školstva: „Ak sa nič nezmení, v septembri zostanú školy pravdepodobne zatvorené.“

Kompetentní, aj keď v dnešnej dobe by sme mohli, bez urážky, toto slovo napísať v mnohých prípadoch v úvodzovkách sa teda môžu zamýšľať nad tým, či sa niečo týmto krokom rozhýbalo a aké kroky sú ochotní spraviť pre to, aby deti mohli nastúpiť v školskom roku 2022/2023 riadne do škôl.

Diskusia (1x)

Anna napísal/a 24 jún 2022

Z každej strany som počula, ako riaditelia/zriaďovatelia pozatvárali školy v ten deň, aby mohli všetci zamestnanci, či pedagogickí alebo nepedagogickí, zúčastniť sa tohto protestu. A presne tak by to malo byť! V septembri neotvoriť školy, pretože v takýchto podmienkach, kedy človeku len povinnosti pribúdajú novými vyhláškami a novelami, kde žiaci a ich rodičia len podkopávajú vašu snahu a platovo to nie je vôbec adekvátne ohodnotené, sa aj naďalej pracovať nedá!

Pridať komentár k článku

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Granuldisk
LogIQ
Irinox
Kema
Scanbox
Metos
Espik
K-Ten
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Maso z lúky
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Savencia
Thuries Academy
Pomôžeme vám nájsť článok